Atklātu diskusiju vakars: ko nozīmē kļūt par viesģimeni ārvalstu skolēnam

Starpkultūru mācību apmaiņas programmu ietvaros jau augustā Latvijā ieradīsies viesskolēni no dažādām pasaules valstīm. Lai nodrošinātu viesskolēniem iespēju Latvijā gadu mācīties, iepazīt valsts kultūru un valodu, ar bezpeļņas brīvprātīgo organizācijas “AFS Latvija” starpniecību, jauniešiem Latvijā tiek meklētas viesģimenes. Pašlaik notiek aktīvākais pieteikšanās posms.

Apmaiņas programmas ietvaros ārvalstu viesskolēnu mērķis ir adaptēties jaunā vidē, iepazīt citas valsts kultūru un tradīcijas, apgūt latviešu valodu. Lai to īstenotu, viesskolēni dzīvo viesģimenēs un mācās vietējās skolās.

Šāda starpkultūru pieeja tiek izmantota visā pasaulē, taču nereti tas rada jautājumus par to, ko tad īsti nozīmē uz vienu gadu kļūt par viesģimeni ārvalstu skolēnam. Lai skaidrotu, kāpēc dzīvošana viesģimenēs ir tik nozīmīga un kā tā tiek organizēta, “AFS Latvija” 19.aprīlī pl. 18.00 kafejnīcā “Grain de cafe” Marijas ielā 25 (ieeja no Blaumaņa ielas puses) organizē “Atklāto diskusiju vakaru”. Diskusiju vakarā klātienē būs iespēja uzdot savus jautājumus un saņemt atklātas atbildes no ģimenes, kurai šāda pieredze ir vairāku gadu garumā.

“AFS organizācija Latvijā ir jau vairāk kā 25 gadus, un šo gadu laikā nav bijuši tik daudz jautājumi par to, kā tiek organizēts viesģimeņu process, kā tas ir pašlaik. “Ko es no tā iegūšu? Kādā valodā mēs runāsim? Vai man par to maksās? Bet, ja mani uzskati gada laikā mainās?” – šie ir tikai daži no jautājumiem, ko saņemam katru nedēļu. Tieši tāpēc saprotam, ka par šo tēmu ir jārunā plašāk, jāstāsta atklātāk un jāiedrošina rīkoties. Galvenais, ko vēlamies uzsvērt un likt saprast, ka viesskolēns ģimenē nav ārvalstu viesis, bet gan ģimenes loceklis,” tā par atklāto diskusiju vakaru stāsta “AFS Latvija” uzņemšanas koordinatore Ilze Liepiņa.

Atklāto diskusiju vakaru aicināta apmeklēt ikviena Latvijas ģimene, kas apsver iespēju kļūt par viesģimeni, kā arī citi interesenti, kam viesģimeņu piesaistes process šķiet saistošs.

Viesskolēni no tādām valstīm kā Šveice, Vācija, Itālija, Taizeme, ASV un citām, Latvijā ieradīsies augustā, lai pavadītu šeit 2018./2019. mācību gadu. Par viesģimeni var kļūt ikviena ģimene, kura ir atvērta starpkultūru pieredzei. Viesģimenes galvenais pienākums ir uztvert skolēnu nevis kā ārvalstu viesi, bet kā savas ģimenes locekli, nodrošināt skolēnu ar dzīvesvietu un ēšanu, kā arī censties adaptēt skolēnu savās ikdienas gaitās un ģimenes dzīvē.

Viesmamma Vēsma Poplavska no Rēzeknes, kura savā ģimenē šogad uzņēmusi skolēnu no Itālijas, norāda, ka pirms kļūšanas par viesģimeni katram pašam ir jāsaprot, kāpēc viņš to vēlas un jāuzdrīkstas kaut ko mainīt. “Esmu sapratusi, ka nav tādu vārdu kā “ja es izdarīšu kaut ko nepareizu..” vai “ja nu skolēnam kaut kas nepatiks..”. Tās lielākoties ir tikai bailes no nezināmā, un tās pāriet. Jārēķinās, ka katrs skolēns ir savādāks, un tas ir vienkārši jāpieņem. Protams, ka, uzņemot viesskolēnu, mainās dzīves ritms, bet dzīvē kādreiz kaut ko vajag arī pamainīt, pamēģināt ko jaunu. Noteikti varu teikt, ka nenožēloju savu izvēli kļūt par viesģimeni,” stāsta Vēsma.

Vairāku gadu pieredze pasaulē arī liecina, ka vairums viesģimeņu ar uzņemtajiem viesskolēniem vēl pēc programmas beigām uztur ciešas un draudzīgas attiecības un viesojās cits pie cita.

Īsus aprakstus par viesskolēniem var atrasts mājas lapā http://afs.lv/host-an-afser/, kurā iespējams arī aizpildīt pieteikuma anketu, lai kļūtu par viesģimeni.

“AFS Latvija” ir bezpeļņas brīvprātīgo organizācija, kas nodrošina starpkultūru mācīšanās iespējas vidusskolēniem vairāk nekā 50 valstīs. Tā pārstāv starptautisko asociāciju “AFS Intercultural Programs”. Organizācija darbību Latvijā uzsāka 1990.gadā. 25 gadu laikā ar organizācijas palīdzību mācību apmaiņas programmās uz ārvalstīm devušies vairāk nekā 640 vidusskolēnu, savukārt Latvijā no citām valstīm uzņemti ap 860 jauniešu. AFS vispasaules tīklā ir vairāk nekā 60 partnervalstu.

Pievienot komentāru