“Klusā” fitoterapija
Atbrīvoties no “dzirdes halucinācijām” palīdz arī ārstniecības augu tējas un uzlējumi.
* Vienu ēdamkaroti sasmalcinātu diļļu (visu augu: saknes lakstus un galotnes ar ziedkopām) aplej ar glāzi verdoša ūdens, brīdi nostādina un dzer kā tēju dienas laikā.
* Divas ēdamkarotes sasmalcinātas tīruma kosas ieber termosā, aplej ar glāzi verdoša ūdens, pēc minūtes termosu aizver, nostādina 15 minūtes, tad izkāš. Lieto pa 1/4 glāzes 4 reizes dienā.
* Sajauc 2 ēdamkarotes ārstniecības melisas, pa 1 ēdamkarotei piparmētras un dārza zemeņu lapas. Sasmalcināto maisījumu aplej ar puslitru verdoša ūdens, 15–20 minūtes nostādina, tad izkāš. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. Kurss – 30–45 dienas.
* Divas ēdamkarotes žāvēta pļavas āboliņa aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, 20 minūtes nostādina siltā vietā slēgtā traukā, tad pusglāzi nokāš un izdzer maziem malkiem no rīta tukšā dūšā pusstundu pirms ēšanas (var saldināt ar medu). Pusstundu pirms pusdienām nokāš un izdzer vēl pusglāzi, bet atlikušo daļu analoģiski izlieto vakarā pusstundu pirms gulētiešanas. Kurss – 1–1,5 mēneši.
Savukārt pret dzirdes pasliktināšanos ieteicams:
* katru dienu apēst 1/4 ar visu mizu sasmalcināta un ar tējkaroti medus sajaukta citrona;
* 3 reizes dienā jāizdzer 1/3 glāzes silta piena, kurā izšķīdināta tīra bērza darva (1 tējkarote darvas uz glāzi piena). Kurss – 1,5 mēneši.
* Ēdamkaroti sasmalcinātu kalmju sakņu aplej ar glāzi karsta ūdens, uzkarsē līdz viršanai, 30 minūtes vāra, tad izkāš un pielej vārītu ūdeni līdz sākotnējam daudzumam. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. Kurss – 2 nedēļas. Pēc 5–7 dienu pārtraukuma kursu var atkārtot.
Pabungot pa pakausi
Ieteicams regulāri 1–2 reizes dienā izpildīt speciālus vingrojumus.
* Vienu minūti ausis spēcīgi berzē ar pirkstiem.
* Iespējami spēcīgāk sasprindzinot sejas muskuļus, cieši aizver acis – būs saklausāma tāda kā gurkstēšana (līdzīgi kā ziemā sniegs zem kājām). Līdzīgas sajūtas parādās, ja izteikti pastiprināti norij siekalas vai plati atver muti. Vingrojumu atkārto ne mazāk kā 20 reižu.
* Ausis aizspiež ar plaukstām un 30–40 sekundes ar pirkstu galiem pabungo pa pakausi.
* Rokas saliec 90 º leņķī, delnas savelk dūrēs un ar virspusi piespiež krustu vietai mugurpusē. Tad 20–30 reižu elkoņus atliec uz aizmuguri – līdzīgi kā taurenis vēcina spārnus.
Papildus ieteicams 1–2 reizes dienā masēt arī bioloģiski aktīvos punktus.
* Pakausī atrod nelielu bedrīti un 1 minūti tai spēcīgi uzspiež ar vidējā pirksta spilventiņu.
* Ar abu roku īkšķu spilventiņiem 1 minūti uzspiež punktiem, kas atrodas deniņu bedrītē, kas atrodas aptuveni 1 cm attālumā no uzacs.
* Īkšķu spilventiņus novieto uz punktiem zem galvaskausa pamatnes, iedobītē starp kakla muskuļiem, un 1 minūti tiem uzspiež, pakāpeniski uzspiedienu pastiprinot un galvu lēnām atliecot atpakaļ.
Troksnis pret troksni
Lai kaut nedaudz novērstu uzmanību no uzmācīgajiem trokšņiem, ārsti iesaka radīt ārējo trokšņu fonu. Piemēram, gan dienu, gan nakti atstāt ieslēgtu un klusi noregulētu radio. Diemžēl no dzirdes pasliktināšanās šāda “fona terapija” nepalīdz. Turklāt radio ir radio: dažāda mūzika, ziņas, sarunas… Ar laiku tas viss var sākt kaitināt. Labāk izmantot dabas skaņu ierakstus – šie “trokšņi” nervu sistēmu nomierina un novērš uzmanību no “dzirdes halucinācijām”.
Kas attiecas uz dzirdes pasliktināšanos, kā apgalvo mediķi, to piedzīvo katrs trešais cilvēks. Šis process ir cieši saistīts ar organisma vispārējo novecošanu: pasliktinās dzirdes aparāta audu apasiņošana, sašaurinās dzirdes kanāls, auss gliemežnīca kļūst savītusi un plānāka, bet bungādiņa, gluži pretēji, kļūst biezāka, un tajā esošie nervu gali pakāpeniski atmirst.
Savu ieguldījuma daļu šim procesam dod arī slimības: otīts (iekšauss iekaisums), ateroskleroze, osteoporoze, diabēts; arī daži medikamenti (to skaitā it kā nekaitīgais aspirīns un antibiotikas, kuru nosaukums beidzas ar “-micīns”, piemēram, streptomicīns u.c.). Bez vainas nav arī smēķēšana, alkohols un darbs trokšņainā ražotnē.
Parasti strauja dzirdes pasliktināšanās sākas pēc 60 gadu vecuma un pastiprinās pēc 70 gadiem.
Dzirde ir jātrenē. Var palūgt tuviniekus runāt nedaudz klusāk (vai pat čukstus), tā, lai nāktos dzirdi sasprindzināt. Savukārt, skatoties televīziju, var samazināt skaņu. Tikai jāapbruņojas ar pacietību – jau pēc dažām nedēļām šāda treniņa būs pamanāms, ka dzirde kļuvusi labāka. Taču no trokšņiem ausīs arī tā, protams, neatbrīvo.