Tēja nav tas pats, kas ūdens! Kad un kā lietot dažādas zāles

Kurus preparātus lieto tukšā dūšā
* Visus augu uzlējumus un novārījumus (izņemot atsevišķus gadījumus). Tie satur vairākas iedarbīgas vielas, dažas no kurām kuņģa sālsskābes iedarbībā var tikt sagremotas un pāriet neaktīvā formā. Turklāt ēdiena ietekmē var tikt traucēta atsevišķu komponentu uzsūkšanās un kā sekas – lietotā līdzekļa nepietiekama vai nepilnīga iedarbība.

* Visus kalcija preparātus, kas saistījumā ar taukskābēm un citām skābēm veido nešķīstošus savienojumus. Tāpēc, lietojot kalcija glukonātu un tam līdzīgus preparātus ēšanas laikā vai pēc maltītes, nekāda labuma nebūs.

* Nošpu un citas zāles, kuras, lai gan uzsūcas arī lietotas ēšanas laikā, taču kaut kādu iemeslu dēļ nelabvēlīgi iedarbojas uz gremošanu vai atskābina gludo muskulatūru. Starp citu, nošpu nedrīkst lietot ar stenokardiju, glaukomu, prostatas dziedzera iekaisumu sirgstoši cilvēki, ja ir zems asinsspiediens, nervu sistēmas traucējumi, sievietes grūtniecības un zīdīšanas laikā. Šis preparāts pastiprina sirdsdarbību, var izraisīt karstumu, galvas reiboni, nervu spriedzi.

* Tetraciklīnu, jo tas labi šķīst skābēs.
Tūlīt pēc ēšanas ieteicams lietot visus tos preparātus, kas kairina kuņģa gļotādu: indometacīnu, aspirīnu, steroīdus, rezerpīnu un citus, lai izvairītos no kairinošās iedarbības, tiem labāk uzdzert pienu, ķīseli vai rīsu novārījumu.

Pievienot komentāru