Bieži vien mēs izvairāmies no maziem dzīvokļiem, baidoties par saspiestību un piekrāmētiem plauktiem. Taču arī mazā mājoklī var rast patīkamu un nepiespiestu atmosfēru, jo būtiski ir tas, kā šīs telpas tiek iekārtotas. Latvijas vadošais nekustamā īpašuma attīstītājs Bonava Latvija apkopojis praktiskus padomus, kā nelielam mājoklim piešķirt ievērojamu vizuālo plašumu ar itin vienkāršiem paņēmieniem.
Ietērpiet mājokli gaišos toņos
Viens no efektīvākajiem paņēmieniem, kā vizuāli paplašināt telpu, – pareizo krāsu izvēle un izvietojums interjerā. Piemēram, nokrāsojot istabas sienas un griestus vienā tonī, izzudīs vizuālā robeža starp vertikālo un horizontālo, radot papildu plašuma sajūtu. Savukārt, izvēloties sienu un griestu krāsu, nav jāaprobežojas vien ar balto toni. Izvēlieties no bagātīgas pasteļtoņu paletes, kas iekļauj faktiski jebkuru krāsu – tā var būt gaiši pelēka, debesu zila, pūderrozā vai maigi zaļa.
Vienlaikus nebaidieties eksperimentēt arī ar kādu košāku toni. Idejai – izvēlieties istabas sienu, kurā iebūvēts logs, un nokrāsojiet to košā krāsā, kas saskan ar pārējo sienu neitrālo toni. Pēdējā laikā populāras ir arī tā saucamās fototapetes vai ierāmēti plakāti. Pārējo sienu neitrālie toņi nodrošinās plašuma sajūtu, kamēr košā sienas daļa kalpos kā oriģināls akcents.
Multifunkcionālas mēbeles
Grāmatu plaukts, žurnālgaldiņš, kumode, darba galds, uzglabājamais skapis – tik daudz mēbeļu nelielā istabā tiešām var rast saspiestības sajūtu. Taču to visu iespējams kombinēt ar daudzfunkcionālām mēbelēm, ko atradīsiet teju katrā mēbeļu veikalā. Piemēram, gultas ar pacelšanas mehānismu bieži vien tiek piedāvātas gaumīgā aprīkojumā ar sienas plauktiem. Izvēlēties var arī darba galdus, ko itin viegli pārvērst par ēdamgaldiem. Arī krēsli, pufi un pat žurnālgaldiņi pieejami dažādos izmēros un stilos, kuru apakšā iebūvētas ietilpīgas uzglabāšanas kastes.
“Stratēģiski izplānota vieta ir būtisks priekšnosacījums mēbeļu izvietošanā,” skaidro Bonava Latvija Plānošanas nodaļas vadītāja Elīna Kreice. “Parasta grāmatplaukta vietā var iebūvēt nelielu nišu ar plauktiņiem istabas tukšākajā stūrī vai par televīzijas galdu izvēlēties gaišu grīdas plauktu ar vairākiem noslēgtiem nodalījumiem. Arī dzīvokļa gaitenī bieži vien ir daudz neizmantotas vietas vai nišu, ko viegli izmantot nelielu plauktiņu pieskrūvēšanai. Un pagulte ir lieliska vieta, kur paslēpt uzglabāšanas kastes ar ritentiņiem, kas ir viegli pieejamas un tieši tikpat viegli noslēpjamas.”
Visa pamatā – gaisma
Dienas gaisma spēj radīt patīkamu mājokļa atmosfēru, taču debespuses un dienas gaismas ilgumu ietekmēt mēs nevaram. Ja dienas gaismas trūkst arī jūsu mājoklī, piedomājiet pie mākslīgā apgaismojuma – gaišas krāsas stāvlampa pie dīvāna vai neliela lampa uz žurnāla galdiņa neaizņems lieku vietu mājoklī un telpā radīs vienmērīgu gaismas starojumu. Ja tomēr vēlaties griestus izrotāt ar piekarināmo lampu, izvairieties no pārlieku košiem, masīviem abažūriem. “Galvenais – neatstājiet tumšus stūrus, aizpildiet tos ar gaumīgām lampām, kas palīdzēs izgaismot maksimāli daudz telpas,” piekodina E. Kreice.
Pārdomāti interjera elementi
Izvēloties žalūzijas vai aizkarus, pievērsiet uzmanību ne vien to krāsai, bet arī garumam. Veiksmīga izvēle šajā ziņā būs pie griestiem piestiprinātas žalūzijas, kas kombinētas ar viegla materiāla un gaišas krāsas aizkariem līdz pašai grīdai. Savukārt spoguļus pēc iespējas iebūvējiet mēbelēs, piemēram, guļamistabas vai gaiteņa skapja durvīs. Un, izlemjot grīdu papildināt ar mīkstu paklāju, izvēlieties iespējami lielāku izmēru – tādu, kas aizņems teju visu istabas grīdu. Vienmērīgais paklāja izvietojums istabā radīs plašumu, neskatoties uz patiesajiem kvadrātmetru skaitļiem.