Mūsdienu krēmos vismaz viena no to sastāvdaļām ir iegūta no augiem. Skaistuma industrija tērē miljoniem dolāru, lai izpētītu un noskaidrotu visas tās priekšrocības, ko daba spēj dāvāt cilvēka ādai.
Kailā lakrica
Pamatefekts: pigmentācijas plankumu balināšana
Kailās lakricas (Glycyrrhiza glabra) saknes ir tradicionāls līdzeklis pret bronhītu. Taču pēdējos gados to arvien biežāk izmanto arī kā ādas balinātāju. Izraēlas zinātnieku veiktie pētījumi pierādījuši, ka augs bloķē tirozināzi – fermentu, kas ir atbildīgs par pigmentācijas procesiem. Filipīniešu dermatologi ir vēl precīzāki un apgalvo, ka kailās lakricas sakņu ekstrakta balinošais efekts uz tumšajiem plankumiem parādās jau astotajā lietošanas dienā. Vēl vienu ne mazāk vērtīgu auga īpašību atklājuši amerikāņu zinātnieki – tās sastāvā esošā skābe glycyrrhetinic uzlabo ādas stāvokli ekzēmas gadījumā.
Zaļā tēja
Pamatefekts: palīdz novērst vecuma izraisītās ādas izmaiņas, vēršas pret ādas bojājumiem un aizsargā no saules starojuma.
Kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem kosmētikas ražotāji šo spēcīgo antioksidantu (konkrēti – auga Camellia sinensis lapas nefermentēto daļu) pievieno savai produkcijai. Šādu popularitāti augs izpelnījies ar tam piemītošo īpašību neitralizēt brīvos radikāļus, kuri ir viens no galvenajiem ādas agrīnas novecošanās cēloņiem.
Filipīniešu pētnieki, lai pārliecinātos par zaļās tējas pretiekaisuma terapijas efektivitāti, atvēlēja tai tikai mēnesi, un – augs ar uzdevumu tika galā. Pateicoties arī polifenolam EGCG, kas ir viena no zaļās tējas aktīvajām sastāvdaļām un sniedz ādai spēcīgu antibakteriālu iedarbību. Protams, tā nav panaceja: ielaistu kaiti zaļā tēja neizārstēs, tomēr to nevajadzētu arī ignorēt. Vēl zaļā tēja mazina mērenus un pat stipri izteiktus piņņu izsitumus.
Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!