Ābolu etiķis, mājās gatavots. Gardiem ēdieniem un veselības uzlabošanai!

Kā pagatavot?
Ābolus rūpīgi nomazgā un ar visu mizu sarīvē uz smalkās rīves vai samaļ gaļas maļamajā mašīnā. Iegūto biezeni (800 g) pārliek traukā ar platu kaklu, piemēram, trīslitru burkā, pievieno litru silta ūdens, 10 g rauga, 20 g sakaltušas rupjmaizes, 100 g medus vai cukura.

Trauku 10 dienas tur atklātā siltā tumšā vietā, 2–3 reizes dienā samaisot saturu ar koka karoti. Pēc tam izkāš, pārsedz ar tīru kokvilnas drānu vai divkārt salocītu marles salveti un uz 2–3 mēnešiem noliek siltā telpā.

Etiķis ir gatavs, kad rūgšanas process beidzies un šķidrums kļuvis gaišāks. Tad to pārlej stikla pudelēs un cieši aizkorķē (var pat aizvaskot) un uzglabā tumšā vēsā vietā.

Lai gan tautas medicīnā vispopulārākais ir tieši ābolu etiķis, dziednieciskas īpašības piemīt arī no citiem augļiem un ogām gatavotiem etiķiem. Piemēram, aveņu etiķis, atšķaidīts minerālūdenī, palīdz saaukstēšanās gadījumos, upeņu etiķis – pret paaugstinātu asinsspiedienu, plūmju etiķis uzlabo kuņģa darbību, bet ķiršu etiķis nomierina nervus.

Pievienot komentāru