3. Kā pareizi marinēt gaļu grilam mājas apstākļos?
Lai arī katrā mājsaimniecībā ir kāda iecienīta gaļas marinēšanas recepte, nevajadzētu koncentrēties tikai uz vienu gaļas marinēšanas veidu. Eksperimentējot un izmēģinot jaunas receptes, svarīgi ir paturēt prātā, kādi ir gaļas marinēšanas principi.
Marinādes, kuru sastāvā ir etiķis, citrona sula un vīns, var būtiski izmainīt gaļas tekstūru, līdz ar to tajās gaļu ilgi noturēt nav ieteicams. Vienlaikus nevajadzētu aizrauties arī ar garšaugu un piedevu pievienošanu. Vistas gaļai pietiks, ja to paturēs marinādē pusstundu, bet liellopa un cūkgaļas gabaliņiem ieteicamais laiks ir no 4-8 stundām. Lai gaļa ir sulīga, marinādei nav jāpievieno sāls, un to var pievienot īsi pirms gaļas cepšanas.
4. Kā pagatavot gaļu?
Gaļas garšu, sulīgumu un struktūru lielā mērā ietekmē tās kvalitāte. Izvēloties gaļu, ir jāatceras, ka katra gaļas veida pagatavošanas pamatā ir individuāla pieeja. Grilam piemērotākā ir cūkgaļa, tomēr, ja tīkamāka ir liellopa gaļa, tad labāk izvēlēties apakšstilbus un fileju, piemēram, no liemeņa muguras daļas. Savukārt no vistas gaļas grilēšanai var izmantot visas daļas vai pat grilēt veselu. Grilējot jācenšas izvairīties no sasaldētas gaļas izmantošanas, kas kūstot zaudē sulu un pēc pagatavošanas paliek sausa. Lai gaļu apceptu vienmērīgi, tajā var veikt nelielus iegriezumus, kā arī ir jāpārliecinās, ka visas cepšanai nepiemērotās gaļas daļas, piemēram, cīpslas un skrimšļi ir atdalīti. Citādi gaļa var palikt sausa un negaršīga.
Lai gaļa lietošanai uzturā ir droša, produkta iekšējai temperatūrai pagatavošanas laikā ir jābūt augstākai par 70 grādiem pēc Celsija skalas. To pārbaudīšanai vislabāk noder termometrs. Ja tā nav, var vadīties pēc no gaļas izdalītās sulas, kas gatavai gaļai vienmēr ir caurspīdīga, nevis rozā krāsā.
5. Kā labāk uzglabāt gaļu pēc pagatavošanas?
Neapēstā gaļa obligāti jāuzglabā ledusskapī. Ja gaļa vairāk nekā 1,5 stundu ir atradusies nepiemērotā temperatūrā, tajā skaitā istabas, to nedrīkst atkāroti lietot uzturā. Uz grila pagatavotu gaļu ir ieteicams apēst ne vēlāk kā nākamajā dienā, to iepriekš kārtīgi uzsildot. Ja nepieciešams, pagatavotus ēdienus var sasaldēt temperatūrā no -25 līdz -18 grādiem pēc Celsija skalas, izmantojot porcijas lieluma traukus, kas vienlaikus ir ērts veids, kā gaļu atsaldēt nepieciešamības gadījumā.