Lai saglabātu normālu redzi, nepieciešama profilakse. Būtisku vietu šajā ziņā ieņem augļi, dārzeņi un augi, kas piegādā acīm tās nepieciešamās barības vielas, kuru pietrūkst produktos, kas, lai samazinātu to pagatavošanas laiku, izgājuši iepriekšēju apstrādi.
Pirmām kārtām acīm nepieciešams A vitamīns, ko satur oranžsarkanie, dzeltenie un zaļie augļi un dārzeņi: burkāni, sarkanā paprika, tomāti, salāti, kāposti, pētersīļi, zaļie lociņi, spināti, skābenes, aprikozes, persiki, pīlādži.
Tiesa, kas attiecas uz burkāniem, tie ir bagāti ar beta karotīnu, bet acīm nepieciešams tā produkts – taukos šķīstošais A vitamīns. Tāpēc burkāni obligāti jāēd ar krējumu vai eļļu.
Acs ābola pilnvērtīgam uzturam nepieciešams arī B2 vitamīns. Ja tā trūkst, acis sāk grauzt, tām nepatīk gaisma un iekaist plakstiņu gļotāda. Šā vitamīna avots ir svaigi zirņi, tomāti, kāposti, rāceņi, āboli, brūklenes, zemesrieksti, mandeles.
Redzi labvēlīgi ietekmē luteīns – vienīgais dabas karotinoīds, kas nonāk tieši acs audos. Tas atrodas tīklenes centrālajā daļā, kuru tā klātesamības dēļ dēvē par “dzelteno plankumu”.
Luteīns absorbē redzei kaitīgos ultravioletos starus, saglabā šūnu veselumu un paaugstina redzes asumu. Šo vielu satur dzeltensārtie dārzeņi un augļi, piemēram, burkāni, ķirbji, kukurūza, hurma. Vispārzināms, ka acīm ļoti veselīgas ir mellenes. Ogās ir bioloģiski aktīva viela, kas uzlabo redzi, īpaši naktīs.
Taču bez dārzeņiem un augļiem ir arī virkne ārstniecības augu, kas tāpat teicami ietekmē redzi. No minētajiem augiem un receptēm katrs var izmēģināt un izvēlēties sev piemērotāko – receptes lasiet nākamajā lapā!